A lineáris lökéshullám-terápia egy új és hatékony lehetőség a cukorbeteg láb sebeinek kezelésében: az eljárással igen látványos eredmények is elérhetőek a hagyományos sebkezelő módszerekkel és a speciális cipők viselésével kiegészítve. A több, hetente 2 alkalommal alkalmazott kezelésből álló terápia során fokozatosan csökken a sebek nagysága és mélysége, idővel pedig a gyógyulás is bekövetkezhet. Hogyan zajlik pontosan ez a folyamat?
A cukorbetegek lábán kialakult sebeket az erek és a bőridegek károsodása okozza: a fokozatosan előrehaladó folyamatot a hám és az alatta elhelyezkedő kötőszövetek elhalása kíséri. A sebek kialakulásakor a kiváltó okot már nem lehet maradéktalanul megszüntetni azonban új módszerekkel lehetőség van arra, hogy a tünetek tartósan javuljanak.
Egy speciális, az Istenhegyi Klinikán elérhető és különböző kórképekben már sikeresen alkalmazott eljárásról, a lineáris lökéshullám-terápiáról van szó.
A módszer saját tapasztalataink és a klinikai vizsgálatok eredményei alapján is reményt ad arra, hogy a sebek méretének és mélységének fokozatos csökkenését követően akár a teljes gyógyulás is bekövetkezzen.
A sebgyógyulás: összetett folyamat
A sebek gyógyítása, a cukorbeteg láb sebeinek esetében is három fő folyamat sikerességének függvényében lehet eredményes:
- el kell távolítani a sebképződéskor kialakult elhalt szöveteket,
- kezelni kell a seben kialakult fertőzéseket,
- biztosítani kell továbbá a megfelelő vérellátást is.
Az egészséges szervezet képes befolyásolni ezeket a folyamatokat: a sérülés helyén azonnal megjelennek a szervezet védekezési folyamatait biztosító immunsejtek, és különleges adottságaiknak köszönhetően eltávolítják az elhalt szöveteket. Megtörténik továbbá az itt megjelent kórokozó baktériumok eltávolítása is, amivel az immunsejtek a különféle fertőzések kialakulását és állandósulását igyekeznek meggátolni. Az elhalt szövetek és a baktériumok bekebelezése után az eltakarítást végző immunsejtek elhalnak, és váladék (genny) keletkezik belőlük.
Ha ezek után nem következik be újabb fertőzés és a vérkeringés is megfelelő, akkor a seb területére az immunsejtek új generációja érkezik. Ezeknek a sejteknek nem az elhalt szövetek és baktériumok bekebelezése, eltávolítása a feladatuk, hanem az elpusztult szövetek újratermelése. Ezt azáltal érik el, hogy növekedési faktoroknak nevezett anyagokat képeznek. Saját növekedési fatora van az ereknek, a kötőszöveti rostoknak és a hámnak is. Ezeknek a bonyolult folyamatoknak a segítségével a sebek begyógyulnak.
Miért nem gyógyulnak be egyes betegségekben a sebek? Miért alakulnak ki az un. nem gyógyuló vagy krónikus sebek?
- a beteg nem a megfelelő kezelést kapja,
- károsodott a vér- és a nyirokkeringés,
- károsodott a szervezet fertőzések elleni védekező mechanizmusa
- az alapbetegség (cukorbetegség) kezelése (pl.a diéta) nem elégséges
A cukorbeteg lábon megjelenő krónikus sebek esetében a meghatározó ok a cukor anyagcsere zavara: kóros az idegrostok működése, nem megfelelő a vér,- és nyirokkeringés. Az immunsejtek nem képesek eltakarítani az elhalt szöveteket és baktériumokat.
Milyen következménnyel járnak az állandóan jelenlévő fertőzések?
Az állandó fertőzések arra serkentik a szervezet védekezéséért felelős fehérvérsejteket, hogy újra és újra a seb területére vándoroljanak. Ezáltal egy állandó, krónikus gyulladás alakul ki. A gyulladásos folyamatok állandósulása miatt nem tud kialakulni az immunsejteknek az a generációja, amelyik a növekedési faktorokat hozza létre és ezáltal az új szövetek temelődését elősegítené.
A sikeres sebgyógyulás alapvetően fontos feltétele a megfelelő vérellátás.
Az oxigént és a szövetek újraképződéséhez szükséges tápanyagokat és sejteket szállító nagy erek mellett a kis ereknek, orvosi meghatározással, a kapillárisoknak, kiemelt szerep jut. Ezek a kapillárisok táplálják a hámsejteket, ezért a hám újratermelődéséhez, a sebgyógyuláshoz nélkülözhetetlen az elégséges működésük.
Ha a hámsejtekhez nem érkezik kellő mennyiségű oxigén és tápanyag, és a növekedési faktorokat termelő immunsejtek sem jutnak el ide, akkor a seb gyógyulásához szükséges szövetek és a hámréteg nem tud kialakulni.
Milyen módon lehet a kis erek működését támogatni, aktivitásukat fokozni?
A linearis lökéshullám kezelés
A lineáris lökéshullám kezelés a kis erek működési aktivitását támogatja: ezáltal elősegíti, hogy a vérellátás helyreálljon, a sebgyógyuláshoz szükséges oxigén, a tápanyagok és a növekedési faktorokat termelő immunsejtek ténylegesen elérjék a hámsejteket. A módszer során alkalmazott alacsony intenzitású, nagy energiájú hanghullámok hatására:
- új hajszálerek képződése indul meg a sebek területén,
- a már meglévő, a cukorbetegség miatt korábban károsodott hajszálerek tágabbá válnak,
- a vérerek falán könnyebben átjutnak a hám- és a kötőszövetek újraképződéséhez szükséges anyagok.
A lökéshullám terápiával végzett klinikai vizsgálatok eddigi eredményeit a mi megfigyeléseink is alátámasztják: az eljárás kis erekre kifejtett kedvező hatása valóban elősegíti a cukorbeteg lábon kialakult sebek gyógyulását.