Cukorbeteg láb
A cukorbetegség hosszabb idejű fennállása során fokozatosan mennek tönkre a láb bőrét behálózó idegek, így a láb érzéketlenné válik, kialakul a diabéteszes lábra jellemző neuropátia. Károsodnak az erek is, ami jelentősen csökkenti a bőr védekező- és regenerációs képességét. Ez idővel a bőrfelület elhúzódó fertőzéseihez, bőrkeményedések kialakulásához, majd kisebb sebek kialakulásához vezet, amelyeket a láb érzéketlenné válása miatt sokszor észre sem vesznek a betegek. A sebek – a láb vérkeringésének további fokozatos romlása miatt (angiopátia) – egyre súlyosabbá válnak, a mélybe terjednek, a csontokat is elérhetik – és csökkennek vagy megszűnnek a gyógyulás esélyei.
Előzetes tájékozódáshoz tekintse meg az alábbi riportot Prof. Dr. Daróczy Judittal!
Tartalom
- Mi a cukorbeteg láb?
- Érelváltozásokhoz kapcsolódó bőrtünetek (angiopátia)
- Az idegrostok működési zavara következtében jelentkező bőrtünetek (neuropátia)
- Az izmokat mozgató idegek károsodása
- Az érzőidegek károsodása
- Az érzőidegek és a mozgató idegek közös károsodása
- Az autonóm (vegetatív) idegrostok károsodása
- Fertőzések okozta megbetegedések (baktériumok, gombák)
- Lábápolási tanácsok
- A cukorbeteg láb Centrumunkban elérhető kezelési lehetőségei
- Képgaléria
Mi a cukorbeteg láb?
A cukorbetegség összetett anyagcserebetegség, amelyben a magas vércukor értékek mellett a vérzsírok szintje is megnövekszik. A vizsgálatok alapján mondható, hogy a tartósan magas 11mmol/l vércukor károsítja a szervezet különböző sejtjeinek normál működését.
A cukorbetegek lábán kialakult elváltozások összefoglalóan a cukorbeteg láb elnevezéssel jellemezhetőek:
- Érelváltozásokhoz kapcsolódó bőrtünetek (angiopátia)
- Az idegrostok működés zavara következtében jelentkező bőrtünetek (neuropátia)
- Fertőzések okozta megbetegedések (baktériumok, gombák)
Az elváltozások rontják a cukorbeteg életminőségét, a súlyos degenerációs folyamatok és fertőzések a lábak amputációjához vezethetnek, és a kialakult szövődmények a beteg életét is veszélyeztethetik.
Ezért fontos, hogy a cukorbetegek tájékozottak legyenek, hogy milyen bőrtünetek keletkezhetnek a cukorbetegség következtében. Javasolt, hogy a cukorbeteg tudatosan vizsgálja meg rendszeresen a lábát, a korai tünetek felismerésekor azonnal jelentkezzen a kezelőorvosánál.
- Az önvizsgálat alapvetően fontos, mert nincs orvosi rendeléshez kötve
- A tünetekkel azonnal a cukorbeteg szakrendelésen kell jelentkezni
- Nem szabad téves magyarázatokkal elhanyagolni a tüneteket: pl.
- azért van seb a lábon mert szoros a cipő,
- a lábujjak közötti kipállás majd elmúlik,
- a szomszéd ajánlott egy kenőcsöt, ami biztosan jó hatású
- valaki mondta, hogy ecettel kell a lábujjak közötti hajlatot fertőtleníteni, stb.
- Az idegek károsodása (neuropátia), az erek károsodása (angiopátia) egyszerű vizsgálatokkal már korai szakban kideríthető (pl. hangvilla, Doppler vizsgálat)
Érelváltozásokhoz kapcsolódó bőrtünetek (angiopátia)
A kicsiny erek fala megvastagszik, az erek körüli szövetek is megszaporodnak, igy a tápanyagok kijutása az erekből megnehezített.Az érfalak elmeszesednek és ezáltal merevvé válnak, nem tudnak a környező szövetek mozgásához, alakváltozásához alkalmazkodni, könnyen, kisebb nyomásra is megsérülnek. Az alábbi tünetekre fel figyelni kell, és nem szabad „véletlen” sérüléssel magyarázni a „véletlennek” tűnő vérzéseket:
Az idegrostok működési zavara következtében jelentkező bőrtünetek (neuropátia)
Az izmokat mozgató idegek károsodása
Az érzőidegek károsodása
Az érzőidegek károsodása általában szimmetrikus: a felső végtagokon kesztyűszerűen, az alsó végtagokon zokniszerűen jelentkezik égő, zsibbadó érzés. Fokozott fájdalomérzés jelentkezhet, amely éjszaka fokozódhat, a takaró „érintése is fájdalmas”. Más esetekben érzéskiesés van.
Az állandó kóros nyomás miatt hólyag alakul ki (ld. kép), a cukorbeteg úgy ítéli meg, hogy a cipő „feltörte a lábát” . Azonban fel kell tűnnie annak a ténynek, hogy nem érzi a fájdalmat: ez utal az érzőideg károsodásra és figyelmeztet arra, hogy orvoshoz forduljon!
Az ízületek merevek, ez fokozza a lábujjak sérülékenységét.
Az érzőidegek és a mozgató idegek közös károsodása
Az ujjak és a láb mozgása és a helyzetérzékelést is romlik. A cukorbeteg gyakran megbotlik és gyakran látszólag ok nélkül elesik.
Az autonóm (vegetatív) idegrostok károsodása
A verejték-, és faggyúmirigyek működése károsodik, ennek következtében a hám száraz, berepedezett, viszket. Az erek beidegzése változik és ennek következtében az érellátás befolyásolja a csontok felépítését: a csontok meggyengülnek, a csontok és az ízületek „elolvadnak” (osteolysis), elmozdulnak, majd az elmozdulás után ismételten összecsontosodnak.
Ezt a deformált lábat a kórkép leírójának neve után Charcot-féle lábnak nevezik. A járás károsodik, a kóros nyomáspontok is kialakulnak, a láb kórosan nyomódik, hiszen nem fér bele többet a cipőkbe.
Fertőzések okozta megbetegedések (baktériumok, gombák)
A gyakori bőrfertőzések oka, hogy a cukorbeteg védekezőképessége romlik, azoknak a sejteknek a működése csökken (fehérvérsejtek, falósejtek), amelyek felelősek a baktériumok és a kórokozó gombák elpusztításáért.
Hajlamosító tényezők:
- meleg, nedves környezet, szoros cipő, helytelen tisztálkodás, közös fürdők, sporthelyiségek, stb.
- a leggyakoribb a lábujjak közötti bőr macerációja, a hám felpuhulása, fehér elszíneződés, berepedések, hámhiányok (ld. kép)
- szakszerű kezelés hiánya, bőrsérülések
Az elhanyagolt fertőzés súlyosbodik és a lábfej bőrére is ráterjed a bőrgyulladás, hámlás. A lábujjak közötti kicsiny hámsérülések behatolási kaput jelentenek a baktériumok számára és súlyos, szisztémás fertőzések kiindulási helyei lehetnek pl. orbánc. A szövődményként jelentkező súlyos fertőzések a végtag elvesztéséhez, amputációhoz vezethetnek.
Lábápolási tanácsok
- lábmosás naponta, de a lábáztatás nem javasolt
- a lábmosás után gondosan szárítsa meg a bőrét és az ujjközök szárazra törlésére fokozottan ügyeljen. Ne dörzsölje a bőrét, „tapogassa le” a nedvességet
- a cukorbetegek bőre hajlamos a kiszáradásra, használjon minden nap olyan krémet, amely gátolja a hám kiszáradását: pl. Cremor Refrigerans, karbamidos (ureás) krém, speciális lábápoló krém – recept nélkül kaphatók
- a lábujjak közé ne használjon krémet, használjon gombásodást megelőző oldatot (pl.Canesten), vagy egyéb fertőtlenítő oldatot (pl.Betadin)
- ne járjon mezítláb seb a természetben, sem a szobában , mert könnyen megsérülhet a bőre
- viseljen puha pamut zoknit, ne műanyagot. Lábát tartsa melegen
- gondosan húzzon cipőt, ellenőrizze, hogy a zokni nem gyűrődött-e össze, nincs-e a cipő bélése meggyűrődve, nincs-e pl. kavics vagy más idegen anyag a cipőben
A cukorbeteg láb Centrumunkban elérhető kezelési lehetőségei
Sebkezelés
A korszerű sebkezelés széles körű kutatásokra és tapasztalatokra épül, igyekszik kiküszöbölni a sebgyógyulást akadályozó okokat és a folyamatosan fennálló krónikus gyulladást. Az Istenhegyi Klinika Sebkezelő Centruma a jelenleg elérhető legjobb sebfedő anyagok felhasználásával a legkorszerűbb sebkötözést valósítja meg, igazodva a nemzetközi irányelvekhez.
Krónikus sebek és fekélyek kezelése lökéshullám terápiával
A lökéshullám-terápiának nevezett eljárással – a hagyományos sebkezelő módszerekkel kiegészítve – igen látványos eredmények érhetőek el a sebgyógyulásban. A több, heti gyakoriságban alkalmazott kezelésekből álló terápia során látványosan és fokozatosan csökken a seb nagysága és mélysége. A seb begyógyulása is bekövetkezhet. A gyógyulásnak természetesen akkor van a legnagyobb esélye, ha a seb korai állapotban kerül felismerésre és kezelésre. A lineáris lökéshullám terápia segítségével meggyógyítható és hosszú évekig olyan egészséges állapotban őrizhető meg a cukorbeteg láb, amellyel megfelelő életminőségben lehet élni!
Krónikus sebek és fekélyek kezelés lágylézer terápiával
Az alacsony intenzitású fényt alkalmazó lágylézer terápia hatásának klinikai vizsgálatai a cukorbeteg lábon kialakult sebek kezelésében – a hagyományos sebkezelési módszerekkel kombinálva – egyértelműen pozitív eredményeket mutatnak. A lágylézer befolyásol több sejtélettani mechanizmust, amelyek segítik a sebgyógyulást. A kutatási eredmények alapján az Istenhegyi Klinikán is elérhető lágylézer eljárást ezért érdemes alkalmazni a nehezen gyógyuló sebek kezelésénél a szintén hatékony lökéshullám terápiával ötvözve.