Szakszerű sebkezelés
A nem gyógyuló, vagy nehezen gyógyuló sebeket nevezik krónikus sebeknek is. A sebgyógyulás elhúzódását és a sebgyógyulást több ok akadályozhatja:
- vérkeringés zavara: érszűkület, visszerek megbetegedése, nyiroködéma
- cukorbetegség
- véralvadási zavarok
- olyan betegségek, amelyekben csökkent a szervezet ellenállóképessége
- pajzsmirigy betegség
- túlsúly, amely anyagcserebetegséggel társul
- gyógyszerek, amelyek csökkentik a szövetek újraképződését, pl. szeroidok, kemoterápiás szerek
- idős kor, alkoholizmus, nem megfelelő táplálkozás
A nem gyógyuló, krónikus sebek kezelésében az első lépés a seb okának pontos meghatározása, azaz a diagnózis felállítása. A diagnózis megalapozza a kezelés tervezését, mert nem csak a sebet kell kezelni, hanem az egész embert. Ezt úgy lehet meghatározni, hogy az alapbetegség kezelése nélkül nem lehet eredményes a sebkezelés, hiszen a szevezet egészséges vagy megfelelően kezelt működése szükséges a seb begyógyulásához.
A sebgyógyulás egy rendkívül összetett folyamat, amelyben a szervezet mozgósítja a védekező (immun) rendszerét, a vér-, és nyirokkeringést, a tápanyag-, hormon-, és vízháztartás minden tartalékát.
A seb kialakulásakor a szervezet mozgósítja azokat a sejteket, amelyek elszállítják az elhalt szöveteket, ártalmatlanná teszik a fertőzést okozó baktériumokat. A gyulladás megszünte után olyan un. növekedési faktorok képződnek, amelyek serkentik új szövetek kialakulását a seb helyén.
A nem gyógyuló sebek azért alakulnak ki, mert a gyulladás állandósul és akadályozott a szövetek újraképződését előmozdító növekedési faktorok temelődését.
A sebgyógyulást akadályozó legfontosabb okok:
- sebképződés közben termelődött elhalt szövetek
- a külső fertőzés, elsősorban baktériumok
- elégtelen vérellátás
Kezelési elvek
A kezelési elvek széles körű kutatásokra és tapasztalatokra épülnek. A világszerte folyó kutatások eredményei alapján megállapíthatóak azok a bizonyítottan hatékony eljárások (evidenciák), amelyek arra törekednek, hogy lehetőleg kiküszöböljék a sebgyógyulást akadályozó okokat és megszüntessék a folyamatosan fennálló krónikus gyulladást.
Ezeket az ajánlásokat a szakszerű kezelést meghatározó irányelveknek nevezik.
A legfontosabb kezelési irányelvek
- a seb okának – a diagnózisnak- megállapítása
- a seb stádiumának a leírása:
- a seben vannak elhalt szövetek,
- a sebet gennyes, bűzös lepedék fedi,
- a sebalap feltisztult, új szövetek kezdenek kialakulni,
- a hámosodás megindult
- az elhalt szövetek (nekrozis) eltávolítása
- a seb fertőzöttségének (infekció) ellátása, pl. leoltás a sebről, a kórokozó megállapítására és az antibiotium érzékenység meghatározására, amennyiben szükséges célzott antibiotikum kezelés.
A megfelelő antibiotikum kezelés csökkenti azt a veszélyt, hogy a seben lévő baktériumok nem reagálnak a szükséges antibiotikumra ( ellenállóvá, azaz rezisztenssé válnak a kezelésre). Meg kell nyerni a beteg együttműködését, be kell tartani a használati előírásokat, és meg kell akadályozni az önkezelést (meglévő antibiotikum használata).
- a sebváladék ellenőrzése, mert a túlzott váladékozás macerálja a seb környékét, akadályozza a sebgyógyulást
- fertőzés ellenőrzése (infekció kontroll) olyan eljárásokat jelent, amelyek megakadályozzák a seb fertőződését és ugyanakkor a fertőzött sebről a baktériumok továbbterjedését a sebkezelő személyzetre, a környezetre vagy más betegekre ( gumikesztyű használata, fertőtlenítő kézmosás, az elhasznált kötszerek gondos eltávolítása)
- a sebet vagy a kezelést kísérő fájdalom kezelése
- kutatások tették lehetővé az utóbbi évtizedekben olyan sebfedő anyagok előállítását, amelyek elősegítik a sebgyógyulást. Az új sebkezelők kiküszöbölik a mull-pólyák alkalmazását, amelyek hátráltatják a szakszerű és hatékony sebkezelést. Ezeknek a sebfedőknek az alkalmazását a betegeknek, a kezelésben segédkező hozzátartozóknak is meg kell tanulniuk!
A szakszerű kezelést lehetővé tevő sebfedő anyagok használatának előnyei
- minimális szövetkárosítás; csökken a fertőzés veszélye;
- csökken a kezelést kísérő fájdalom;
- a váladék eltávolítást elősegíti;
- elősegíti a szövetek újraképződését (növekedési faktorok);
- elősegíti a hámosodást (növekedési faktorok);
- nedvesen tartja a szöveteket;
- szakszerű használat esetén költséghatékony;
- a vastag, ödémás alsó végtagok sebeinek a kezelésében a kompressziós pólya alkalmazása és más ödémamentesítő módszerek, amelyeket a nyirokterapeuta végez nélkülözhetetlenek (kézi nyirokdrenázs, gyógytorna)
- érsebészeti eljárások (visszérműtét, érszűkület kezelése)
- egyéb kezelések, pl. lökéshullám kezelés, lágylézeres kezelés, stb.
- gyógyszeres kezelés
- megfelelő lábbeli/cipő
- kisérő betegségek kezelése
- tápláltsági állapot felmérése, hiánybetegségek, túlsúly
- gondozás, a beteg és a hozzátartozók tájékoztatása, az otthoni kezelés oktatása